Leke Tedavisi

Güneş Lekeleri

Güneş lekeleri, cildimizin güneşe maruz kalması ile oluşan düz kahverengi lekelerdir. UV radyasyonu, melanosit adı verilen pigmentli cilt hücrelerinin çoğalmasına neden olur.

Melazma

Melazma alın, yanaklar, dudak üstü bölgelerinde koyu renkli lekelerle giden çoğu zaman kronik, kozmetik problemdir. Multifaktöriyel bir hastalıktır. Ana tetikleyicinin güneş olduğu hastalıkta son yapılan çalışmalar stres,  tahriş, sıcak gibi ek tetikleyici faktörler olduğunu ortaya koymuştur. Bunun dışında kullanılan fototoksik ilaçlar, endokrin bozukluklar(tiroid ve over). Hepatik disfonksiyon, beslenme bozuklukları tetikleyebilir.

Melazmanın ana tedavisi tetikleyici faktörleri ortadan kaldırmak ve sürekli doğru güneş koruyucu kullanımıdır.

Bunun yanında; topikal tedaviler(leke açıcı kremler)

Mezoterapi

Lazer tedavileri

Kimyasal peeling

Tedavileri eklenebilir.

Leke Tedavisi

Güneş lekelerini giderebilecek veya görünümlerini önemli ölçüde azaltabilecek profesyonel tedavi yöntemleri mevcuttur.

– Lazer ile Leke Tedavisi

Lazerle cilt yenileme sırasında, güneşten zarar görmüş cildi katman katman yok eden cihaz kullanılır. Yüzde lazerle cilt yenileme, kaç güneş lekesinin tedavi edildiğine bağlı olarak 30 dakika ile 2 saat arasında sürebilir. İyileşme genellikle 10 ila 21 gün arasında sürer.

– Yoğun Atımlı Işık Tedavisi (IPL)

IPL, ciltteki güneş lekelerini hedeflemek için ışık enerjisi darbeleri kullanır. Bunu, cildimizdeki leke oluşumunu tetikleyen pigment olan melanini ısıtarak ve yok ederek yapar. Bir IPL seansı genellikle 30 dakikadan az sürer. İhtiyaç duyulan seans sayısı kişiden kişiye değişir ve doktorunuz tarafından belirlenir.

– Kriyoterapi

Kriyoterapi, güneş lekelerini ve diğer cilt lezyonlarını sıvı nitrojen solüsyonu ile dondurarak yok eder. Güneş lekeleri gibi yüzeysel koyu lekelerin tedavisi için nitröz oksit (sıvı nitrojen yerine) kullanılabilir. Kriyoterapi sadece birkaç dakika sürer ve genellikle iyi tolere edilir.

– Kimyasal Peeling

Cilde asit solüsyonu uygulanarak, cildin soyulması ve yeni cilde yol açan kontrollü bir yara oluşması sağlanır.

– Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon, aşındırıcı uçlu özel bir aplikatör kullanarak cildinizin en dış tabakasını nazikçe soyma ve ardından ölü cildi çıkarmak için vakumlama presedürlerini içerir. Tedaviden sonra cildiniz pembeleşebilir ve gergin hissedebilirsiniz ancak bu etki geçicidir.