Kök Hücre İle Cilt Gençleştirme

CİLT GENÇLEŞTİRMEDE KÖK HÜCRE(SVF-STROMAL VASKULER FRAKSİYON)
Vücudumuzu oluşturan, diğer yapılara dönüşebilen ve çoğalabilme özellikleriyle kendilerini devamlı yenileyebilen hücrelere kök hücre denilmektedir. Deride kök hücreler cilt dengesinin korunmasını, onarım ve rejenerasyonu sağlarlar.
Deride kıl folikülü, dermiş ve yağ dokusunda bulunurlar. Bu sınırsız çoğalma ve her hücreye dönebilme yeteneğine sahip kök hücreler son yıllarda yapılan çalışmalarla tıpta da hem tedavi hem rejenerasyon amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.
Svf nereden elde edilir?
İnsan vücudunda kemik iliği, kan ve yağ dokusundan elde edilebilirler. Cilt gençleştirme için kök hücre tedavisinde ana kaynak yağ dokudur. Yağ dokusu kanlanması çok iyidir, dokularının onarım ve rejenerasyonunda kullanılabilecek zengin hücre kaynağı içerir.
Peki nedir bu SVF?
SVF aslında yağ dokusundan elde edilen heterojen bir hücre topluluğudur. SVF içeriğinde adipositler, periadipositler, mezenkimal kök hücreler (MKH), perisitler, endotel hücreleri, makrofajlar ve yağ dokusu kökenli kök hücreler (ADSC) bulunmaktadır. Mezenşimal kök hücreler ve ADSC erişkin tip kök hücrelerdir. Bu kök hücreler doku temel yapıları üzerine eklenebilir, sert ve yumuşak dokuda hasarlı dokunun onarımında kullanılabilir.
Kök hücre ne için kullanılır?
Kök hücreden zengin doku enjeksiyonları ile yüzünüz en sağlıklı ve doğal şekilde yenilenir.
Yüze kök hücre tedavisi, hem yaşlanmayı geciktirmek, hem de yaşlanma etkilerini gidermek, kişinin cildinin gençliğini geri kazandırmak ve oluşan elastikiyet kayıplarını gidermek için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem aynı zamanda çeşitli sebepler ile oluşmuş olan akne izlerinin tedavilerinde de etkilidir.
Kök hücre nasıl uygulanır?
Poliklinik şartlarında lokal anestezi altında hastadan yağ alınır. Sonrasında bu yağdan özel işlemler ile SVF yani kök hücreden zengin kısmı elde edilir. Sonrasında cilde enjekte edilir.
Kök hücre işlemi sonrası etkileri 1. Aydan sonra görmeye başlarız ancak görülen etki kalıcıdır ve gün geçtikçe daha da artar.
İşlem sonrası:
İşlem sonrası hastalar aynı gün evine gidebilir. Yüze kök hücre enjeksiyonu hastanede yatış gerektirmeyen bir uygulamadır. Uygulama sonrası ilk birkaç gün hafif bir kızarıklık ve ödem olabilir. Yağ alınan bölgede ise morluk görülebilir. Ancak az miktarda yağ alındığı için dokuda çukurlaşma, gamzeleşme, düzensizlik beklenmez.