Akne Tedavisi

Aknenin Temel Nedenleri

Akne pilosebase ünitenin(kıl ve yağ folikulu) dermatolojik bir hastalığıdır. Özellikle genetik yatkın kişilerde ergenlik dönemiyle birlikte yağ salgısı artmaya başlar.  Cildinizdeki yağ, kir ve ölü derinin gözenekleri tıkamasıyla da  akne problemleri meydana gelebilir.

Tipik olarak akne, 4 faktörün bir karışımının bir sonucudur – aşırı yağ üretimi/ aktif yağ bezleri, tıkanmış yağ bezi kanalları (hiperkornifikasyon), C.acnes’in varlığı (akneden sorumlu bakteri) ve sonuçta ortaya çıkan iltihaplanma.

AKNE genetik faktörlere bağlı ortaya çıksa da bazı etkenler tetikleyebilir

Bunlar;

.- Aşırı kozmetik kullanımı / makyajı iyi temizlememek.

– Yağ uygulaması

– Güneşte aşırı zaman geçirmek, güneş koruyucu kullanmamak

– Peynir altı suyu proteini(Whey proteini) / steroid takviyeleri – bu tip tipik olarak sırt, göğüs ve omuzlarda görülür.

– Polikistik over hastalığı, tiroid hastalığı, diyabet gibi hormonal dengesizlik – bu, günümüzde akne ile en önemli ilişkilerden birini oluşturur.

– Stres

– İlaçlar – antikonvülsanlar, tıkayıcı kremler, steroidler (oral/topikal), vb.

-Beslenme şekli( Batı tipi diyet, karbonhidrattan zengin sebze- meyve fakir diyet)

Akne Tedavi Yöntemleri

Akne problemleri için doktorunuzun karar vereceği çeşitli tedavi yöntemleri bulunur:

  • Yaşam Tarzı

Hafif akne veya sivilceleri olan hastalar, yaşam tarzı değişiklikleri ile akneden kurtulabilirler. Yağ, aknenin önemli bir nedenidir, bu nedenle cildimizi temiz tutmak oldukça önemlidir. Saçınızdaki ve yüzünüzdeki yağlar yastığınızda veya telefon ekranınızda birikir. Yastık kılıfınızı günlük veya haftalık olarak değiştirmek bu birikimi önlemeye yardımcı olabilir.

Yüzünüzü ılık su ve aşındırıcı olmayan nazik bir temizleyici ile günde iki ila üç kez yıkamalısınız. Cildinizi çok sert ovalamayınız. Ayrıca kokulu losyonlar veya yağ bazlı makyaj gibi tahriş edici olabilecek cilt bakım ürünlerini kullanmamaya özen gösteriniz.

Doktorunuz tarafından tavsiye edilen bu uygulamalar, hafif sivilceleri çözmenize yardımcı olmak için uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir.

  • Topikal İlaçlar

Topikal ilaçlar, cildinize uyguladığınız losyonlar, jeller ve kremlerdir.

OTC (reçetesiz ilaçlar) akne ürünleri genellikle aktif bileşen salisilik asit veya benzoil peroksit içerir. Bu maddeler, vücudunuzun ürettiği yağ miktarını azaltır. Ayrıca iltihapla savaşırlar. Bu etkiler, mevcut lekeleri tedavi etmeye ve yenilerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Reçeteli topikal ilaçlar, OTC ürünleri yeterince güçlü olmadığında yardımcı olabilir. Bu akne jelleri veya kremleri, tretinoin (A vitamininden gelen bir retinoid ilaç), benzoil peroksitin daha güçlü bir versiyonu veya klindamisin adı verilen bir antibiyotik içerebilir. Bunlar, akneniz orta ila şiddetli olduğunda bakterileri öldürmek için kullanılır.

  • Oral ilaçlar

Akne için ağızdan alınan ilaçlar, tüm vücudunuz tarafından emildikleri için sistemik tedaviler olarak da adlandırılır. Sadece doktorunuzun verdiği reçete ile alınabilirler. Bu ilaçlar, topikal ajanlara yanıt vermeyen orta ila şiddetli akne tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Akne tedavisinde kullanılan üç tür sistemik ilaç şunları içerir:

  • Antibiyotikler

Jeller ve kremler tek başına durumunuzu iyileştirmediğinde, antibiyotikler genellikle topikal ilaçlarla birlikte kullanılır.

  • Doğum kontrol hapları

Kadınlarda hormon seviyelerini düzenlemek, sivilceyi tedavisine yardımcı olabileceği için doktorunuz tarafından doğum kontrol hapı verilebilir.

  • İzotretinoin

İzotretinoin, retinoid ailesinden güçlü bir ilaçtır. Yağ bezlerinin boyutunu küçülterek daha az yağ üretmelerini sağlar ve cilt hücresi döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. İzotretinoin çoğunlukla şiddetli kistik aknesi olan kişiler ya da topikal tedavilere dirençli orta ve hafif şiddetli akne  için uygulanmaktadır.

  • Akne Tedavisi için Tıbbi Prosedürler

İlaç kadar yaygın olarak reçete edilmese de, şiddetli akne tedavisi için doktorunuzun uygun gördüğü birkaç tıbbi prosedür kullanılabilir.

  • Drenaj ve ekstraksiyon

Drenaj ve ekstraksiyon sırasında doktorunuz cildinizin altında oluşan büyük kistleri manuel olarak boşaltır. Enfeksiyonu ve ağrıyı azaltmak için kistin içindeki sıvıları, kiri, irini ve ölü deriyi temizler. Doktorunuz iyileşmeyi hızlandırmak ve yara izi riskini azaltmak için kiste antibiyotik veya steroid enjekte edebilir.

  • Lazer Tedavisi

Lazer ışığı, cildinizde akneye neden olan bakteri miktarını azaltmaya yardımcı olur.

  • Kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon

Kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon cildinizin üst tabakasını çıkarır. Bu süreçte beyaz noktalar ve siyah noktalar da ortadan kaldırılır.