Gül Hastalığı

Gül Hastalığı (Rosacea) nedir?

Yüzde kızarıklık, görünür kan damarlarına neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Ayrıca küçük sivilce benzeri lezyonlar olabilir. Bu belirti ve semptomlar haftalar veya aylar boyunca alevlenebilir ve daha sonra bir süreliğine ortadan kaybolabilir.

Rosacea sivilce, diğer cilt sorunları veya doğal kızarıklık ile karıştırılabilir. Rosacea herkesi etkileyebilir. Ama en çok orta yaşlı beyaz kadınlarda görülür.

Rosacea’nın tedavisi yoktur, ancak tedavi belirtileri ve semptomları kontrol edebilir ve azaltabilir.

Semptomlar:

Yüzde kızarıklık: Rosacea, yüzünüzün orta kısmında kalıcı bir kızarmaya neden olabilir.

Görünür damarlar:Burnunuzdaki ve yanaklardaki küçük kan damarları kırılır ve görünür hale gelir (örümcek damarları).

Sivilce benzeri kabarıklıklar: Rosacea’lı birçok insan da yüzlerinde akneye benzeyen sivilceler geliştirir. Bu şişlikler bazen irin içerir.

Yanma hissi:Etkilenen bölgenin derisi sıcak ve hassas hissedebilir. Özellikle kullanılan ürünler hassasiyeti tetikleyebilir. Demodeks dediğimiz bir parazit, Gül hastalığında sayısı artarak kuruluk, yanma, deride zımpara hissine yol açabilir.

  Göz problemleri: Rosacea’lı birçok insan ayrıca kuru, tahriş olmuş, şişmiş gözler ve göz kapakları yaşar. Bu, oküler rosacea olarak bilinir. Bazı insanlarda göz semptomları cilt semptomlarından önce gelir.

 Büyümüş burun(Rinofima): Zamanla, rozasea burun üzerindeki cildi kalınlaştırabilir ve burnun şişkin görünmesine (rinofima) neden olabilir. Bu, erkeklerde kadınlardan daha sık görülür.

Gül Hastalığı Tedavisi

Gül hastalığı tedavisi, belirti ve semptomları kontrol etmeye odaklanır. Tedavi, iyi cilt bakımı ve reçeteli ilaçların bir kombinasyonunu gerektirir. Tedavinizin süresi, belirti ve semptomlarınızın tipine ve şiddetine bağlıdır. Tekrarlama yaygındır.

Rosacea (Gül Hastalığı) için reçeteli ilaçlar ve uygulamalar şunları içerir:

Kızarıklığı azaltan topikal ilaçlar:

Hafif ila orta derecede gül hastalığınız varsa, doktorunuz etkilenen cilde uygulayacağınız bir krem ​​veya jel reçete edebilir. Brimonidin ve oksimetazolin, kan damarlarını daraltarak kızarmayı azaltır. Kan damarları üzerindeki etki geçicidir, bu nedenle iyileşmeleri sürdürmek için ilacın düzenli olarak uygulanması gerekir.

Diğer topikal ürünler, hafif seyreden gül hastalığı kontrolüne yardımcı olur. Bu ilaçlar arasında azelaik asit, metronidazol ve ivermektin bulunur.

Oral antibiyotikler:

Doktorunuz, şişlikler ve sivilceler ile orta ila şiddetli seyreden gül hastalığı için doksisiklin gibi oral bir antibiyotik reçete edebilir.

Lazer Tedavisi:

Lazer tedavisi, genişlemiş kan damarlarını daha az görünür hale getirir.

Cildinizin iyileştirilmiş görünümünü korumak için periyodik olarak tekrar tedavilere ihtiyaç duyulabilir.