Etkili bir cilt bakımı rutini nasıl olmalı?

ETKİLİ BİR CİLT BAKIM RUTİNİ İÇİN ÖNERİLER
Doğru cilt bakım rutinini oluşturmak kolay gibi görünse de çoğu zaman cilt problemlerimizin altında yanlış zamanda kullanılan ya da cildimiz için uygun olmayan ürünler kullanmak, yanlış bir cilt bakım rutini oluşturmak yatıyor. Peki doğru rutini nasıl oluşturabiliriz?
Etkili bir cilt bakım rutini oluştururken öncelikle öğrenmemiz gereken cilt tipimiz.
Bunun için kliniğimizde de bulunan cilt analiz cihazlarından yardım alabileceğiniz gibi evde kendiniz de basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sabah kalktığınızda duru suyla yüzünüzü yıkıyorsunuz ve sonrasında hiçbir şey sürmeden 30 dakika kadar bekliyorsunuz. 30 dakikanın sonunda aynanın karşısına geçiyorsunuz.
Eğer cildinizde genel bir parlama varsa; yağlı
T bölgesi yağlı,yanaklar kuruysa; karma
Bütün cildiniz kuru ve gerginse; kuru
Kızarık ve tahriş olmuş görünüyorsa; hassas
Bunların hiç biri yoksa şanslı azınlıktansınız; normal
Peki cilt tipimizi öğrendik, 2.sorumuz; cildinizle ilgili asıl endişeniz
Mesela ara sıra çıkan sivilceler ve sivilce izleri ya da güneş lekeleri, kızarıklık gibi cildinizle ilgili sizi rahatsız eden asıl konuyu buluyoruz. Ve seçtiğimiz aktif içerikleri bu problemlere göre seçiyoruz.
Ve son olarak yaşınız
Etkili bir cilt bakım rutininde ürün seçerken son dikkat ettiğimiz nokta yaş. Cilt tipi ve cilt endişesi ana yol göstericimiz. Ancak özellikle menopoz dönemi ve ergenlik öncesi bizim için özel dönemler. Ergenlik dönemi öncesinde kesinlikle çocuklara uygun içerikler kullanmalıyız. Menopoz döneminde ise en hızlı kolajen kaybını yaşıyoruz. Buna özel kolajen yıkımını engelleyen içerikler cilt bakım rutinine mutlaka eklenmeli.
Tüm bunlardan sonra cilt bakımına nereden başlayacağımıza karar veriyoruz.
Bunun için cilt bakım piramidini kullanıyoruz.

Bu piramidin temelini güneş koruyucu oluşturuyor.
Yani güneş koruyucu kesinlikle her yaş her cilt problemi ve her cilt tipi için yaz-kış olmazsa olmazımız. Burada güneş koruyucu seçerken cilt tipimiz ve cilt endişemiz devreye giriyor. Mesela yağlı ve sivilceli bir cildimiz varsa buna yönelik, su bazlı, ince yapılı ve kimyasal filtreli; ek olarak salisilik asit gibi tedavi edici içerik de içeren ürünleri tercih edebiliriz.
Bir sonraki basamak ise temizleme ve nemlendirme
Güneş koruyucudan sonra yine her yaş- her cilt tipi ve her cilt endişesi için temelimiz cildi sabah-akşam yıkamak ve cilt tipimize uygun bir nemlendirici ile nemlendirmek. Eğer kuruya da normal bir cildimiz varsa sabah duru su akşam ise mutlaka yıkama jeli, karma ya da yağlı bir cildimiz varsa sabah akşam yıkama jeli ile yıkamalıyız. Ve yıkadıktan sonra da cildimiz yağlı dahi olsa cildimizi nemlendirmeyi unutmamalıyız. Çünkü yağ yani sebum ve nem fakrlı şeyler. Unutmayın, nemlendirilmeyen cilt daha çok yağlanır.
Piramidin bir üst basamağında artık aktif içeriklere geçiyoruz.
Burada öncelikle retinoidler ve eksfolyanlar geliyor.
Retinoidler gebelik ve emzirme dönemi dışında her cilt tipi ve her cilt endişesi için ilk eklenmesi gereken içerik. Kolajen yıkımını engelliyor, yeni kolajen yapımını uyarıyor.
Lekeye neden olan melanin sentezini inhibe eder ve cilt döngüsünü hızlandırır.
Ciltte yağ salgısını kontrol eder.
Cilt döngüsünü arttırarak akne oluşumunda ilk basamak olan foliküler keratinizasyon yani gözenek tıkanmasını engeller.
Gözenek görünümünü hafifletir.
Retinoidler dediğimizde kozmetik marketlerden alabileceğimiz retinol-retinaldehid gibi içeriklerden daha kuvvetli olan ve eczanede satılan tretinoin-retinoik aside kadar uzanan farklı skalada ürünlerden bahsediyoruz. Retinoidler tahrişe neden olabilen içerikler olduğu için yeni başlarken retinol serum gibi etkisi daha düşük ve dolayısıyla yan etki riski de daha düşük ürünlerden başlayabilirsiniz. Eğer bir problem yaşamazsanız daha kuvvetli retinoid seçenekleri için dermatoloğunuzla görüşebilirsiniz.
Eksfolyanlar dediğimizde ise cildin üstteki ölü tabakasını nazik bir şekilde soyan kimyasal asitlerden bahsediyoruz. Alfa hidroksi asit(glikolik asit, laktik asit,mandelik asit…) , beta hidroksi asitler(salisilik asit) ve polihidroksi asitler. Bu ürünleri serum ya da tonik formunda cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Cilt tipi ve endişesine göre sınıflandıracak olursak:
Normal-kuru ciltler: alfa hidroksi asitler
Yağlı-karma,sivilceye yatkın ciltler: beta hidroksi asit
Hassas, kızarık ciltler: polihidroksi asitler
Eksfolyanlar da retinoidlerde mutlaka gece kullanılmalı. Gündüz güneş kremine çok dikkat edilmeli. İkisi birlikte aynı anda kesinlikle kullanılmamalı. Haftada 1-2 gün dönüşümlü olarak cilt bakım rutinine eklenebilirler.
Bir sonraki basamak antioksidanlar
Yani C vitamini, E vitamini, çinko, ferulik asit, resveratrol gibi içerikler.
Ne yapıyor bu antioksidanlar?
Cildimizde de yanı vücudumuzda olduğu gibi gün boyu karşılaştığı stres faktörleri ile serbest radikaller oluşuyor. Güneş ışınları bu stres faktörünün en başında geliyor tabii ki. Bunun yanında hava kirliliği, bilgisayar ve telefon ekranları gibi bütün çevresel faktörler serbest radikaller ile DNA hasarına, kolajen yıkımına, lekelere neden oluyorlar. İşte antioksidanlar burada devreye girerek serbest radikallerin cildimize verdiği hasarı azaltıyor.
Genelde serum formunda, nemlendirici altına sabah ya da akşam uygulanabiliyorlar.
Ve son basamak peptitler, hyaluronik asit gibi diğer içerikler.
Burada da tüm bunlarla baş edemediğimiz bir cilt problemimiz varsa eklenebilecek ürünlerden bahsediyoruz. Mesela nemlendiriciye rağmen kuruluk varsa hyaluronik asit serumlar rutine eklenebilir. Ya da menopoz döneminde nemlendiricimizin de yaşlanma karşıtı etkiye destek olması için peptit içerikli kremleri seçebiliriz.
Burada unutulmaması gereken piramidin alt basamağından birini çıkarıp üste geçersek piramit yıkılır. Yani güneş koruyucu kullanmadan gidip sadece C vitamini serum ve retinol kullanırsanız en temeli yapmadığınız için cilt bakım rutininiz işe yaramayacaktır.
Doğru ürünlerle, doğru şekilde oluşturulmuş cilt bakım rutininizin düzenli kullanımda farkını mutlaka göreceksiniz.